O všem Vítejte na stránkách o všem možném :-)

Musí dobrý rodič vědět vše?

Sotva objevíte na testu dvě čárky, spustí se smršť otázek. Kde budeš rodit? Budeš chtít speciální pokoj? Budeš kojit? Jaké plenky zvolíš? Jak se stavíš k očkování? Necháte si psa? Budeš mít postýlku s dítětem u sebe? Už jsi zjišťovala, jaké jsou školky v okolí? a mnoho dalších..

Předpokládá se, že znáte odpověď na všechny tyhle otázky a dost často jsou lidé překvapeni, že nejen, že odpovědi neznáte, ale ani Vám to nevadí. Reakce typu „Nevím, uvidíme, vyzkoušíme a co nám bude vyhovovat, tak to nakonec uděláme.“ je pro většinu ohromující. Ale proč?

Myslím, že bohužel žijeme v době, kdy se očekává, že všechno víme a pokud náhodou ne, tak máme mít výčitky. Já to ale beru trochu jinak. Nikdo nemá patent na rozum. Nikdo nemusí vědět vše (ono to stejně není možné). Je dobré mít obecný přehled, ale nač problémy řešit dříve, než nastanou? Vždyť nás to zbytečně stresuje. Je fajn, když máme rámcovou představu, ale k čemu se k  ní upínat, když si život mnohdy plyne jinak….

Ráda si problematiku podrobně nastuduji. Zjišťuji informace z různých zdrojů, ale rozhodnutí samotné, dělám velmi často až ve chvíli, kdy je opravdu nutné se rozhodnout. Tak například náš syn dostal jméno až po porodu. Hodně věcí jsme zkoušeli a podle osobní zkušenosti s nimi, jsme se zařídili (například při nákupu plen, ukládání dítěte k spánku či koupání).

Jsem přesvědčena, že dobrý rodič má mít přehled, neustále se vzdělávat a měl by umět uznat, že se mýlil či udělal chybu. Znalostně však obsáhnout celý vesmír nemůže a plánovat dítěti vše od jeho narození až po svatbu je naprostá hloupost. Takže musí dobrý rodič vědět opravdu vše? Můj názor je,  že rozhodně ne!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Malý matematický testík :-) *

Navigovat v příspěvcích