O všem Vítejte na stránkách o všem možném :-)

Lidi, prosím, nezapomínejte myslet!

Lidi, prosím, nezapomínejte myslet!

Na úvod bych chtěla říci, že než jsem tento článek začala psát, musela jsem nejdříve trochu „vychladnout“. Je mi totiž nanic z toho, jak jsou lidé líní používat hlavu. Pozoruji to již delší dobu nejen ve svém okolí, ale i v médiích. Ono je to jednodušší, prostě přijmout „pravdu“ někoho jiného za svoji. Je to pohodlnější, nemusíme zapojit šedou kúru mozkovou a nemálo z nás má také zafixováno staré známé „Co je psáno, to je dáno.“. Bohužel v dnešním světě to již dávno není pravda. Tak jako já zde píši tyto řádky, tak má každý možnost napsat na internet co se mu zlíbí. A není málo takových, kteří si informace neověřují, nebo je dokonce vymýšlejí. Někteří proto, aby byli zajímaví, jiní programově, aby někomu uškodili a troufám si tvrdit, že někteří na tom chtějí také pěkně vydělat. Věřte, že kdybych chtěla, vymyslím si fiktivní příběh o existujících osobách a dokáži přesvědčit několik tisíc jiných lidí, že to je pravda. Stačí jen pár drobných fíglů a senzace je na světě. Je to smutné, ale je to tak.

Nešvar nespolehlivých, upravených a nepravdivých informací se nám nejspíše rozšířil více, než veškeré smrtelné nemoci ve středověku. A taková informace, to je panečku zbraň! Zvláště pak před volbami. A teď se dostávám k „jádru pudla“. V posledních týdnech se velmi často setkávám s informacemi, které haní politické kandidáty. Dochází k tomu, že jim někteří lidé uvěří a přeposílají je dále. Tím se tvoří o kandidátech obraz, který je nepravdivý, ale bohužel ovlivní mnoho voličů a tedy i výsledek voleb. Tak ne jeden z nás zkrátka pěkně „zbaští“, co mu je předloženo a přijme to, jako fakt. Kdyby se však lidem chtělo trochu více myslet a ověřovat si informace, bylo by tomu trochu jinak. Je mi opravdu smutno z obrázku, který se mi poslední dobou naskýtá. Lidé se osočují, nadávají si, osoby, které neznají označují za husy a debily a mnohdy je použito ještě horších výrazů. Ale proč? Proč naše společnost sklouzává k tolika lžím, nadávkám a vytváří nepřátelskou atmosféru? Osobně jsem opravdu ráda, že všichni nemají stejný názor, ale je třeba vést diskusi, ne se napadat. Co se týče současného dění, je mi líto, že lidé píší články „proč nevolit kandidáta xy“ a zde uvedou množství argumentů, které jsou mnohdy nejen nepodložené, ale přímo lživé. Byla bych raději, aby nálada v naší zemi byla „proč volit kandidáta xy“ a v článku se objevovaly relevantní informace. Takových článků je však bohužel dle mého názoru oproti těm prvním minimum. Nejsou totiž tak senzační a skandální.

Jak jsem řekla už více lidem, nevadí mi, když volíte někoho jiného než já, jsem ráda, když máte na různá témata jiný pohled, alespoň můžeme vést diskusi a vzájemně se obohatit. Ale je třeba, abychom se snažili vycházet z relevantních zdrojů.

Buďme prosím lidé, používejme hlavu, nezapomínejme myslet kriticky a nelžeme sobě ani svému okolí.

 

Níže uvádím pár faktických informací a několik tipů:

Záměrné šíření lživých informací, které mají za následek znepokojení byť jen části obyvatelstva je trestným činem. Jedná se o tzv. šíření poplašné zprávy.

Zprávy, u kterých bychom se měli pozastavit a začít hledat zdroje mají často tyto rysy:

– Jsou fantastické, senzační a skandální.

– Obsahují věty typu: „To se jinde nedočtete!“ nebo „Záhada objasněna.“ Zkrátka se Vám snaží vnutit pocit, že se s Vámi dělí o jisté tajemství, čímž ve Vás mohou snáze vyvolat pocit, že se jedná o pravdu.

– Obsahují informace bez doložených zdrojů, nebo pochybných zdrojů, tedy „jedna paní povídala“, „někdo řekl už nevím kde“, „říká se, že…“, ale i zobecněné zdroje typu: „američtí vědci zjistili“, „spolužáci pana xy tvrdí, že..“.

Tady bych chtěla uvést odkaz na můj dřívější článek, tedy seminární práci na téma Zamyšlení nad komunikováním statistiky v médiích. V něm naleznete konkrétní příklady, jak se informace může upravit či neuvést a tím se pozmění i celkový dojem z článku.

Existují stránky, které nám pomohou zjistit, zda článek, který čteme je podvrh či nikoli.

Server aktuálně.cz celkem přehledně vysvětluje, jak konkrétně dochází k dezinformacím, jací lidé jim nejčastěji podlehnou a také objasňuje některé konkrétní poplašné zprávy. Pokud Vás zajímá, jak takové informace vznikají a jak se šíří, podívejte se zde.

Například server HOAX.cz, který informuje uživatele o nástrahách nebezpečných a poplašných řetězových zpráv, tzv. hoaxů. Můžete zde najít seznam článků na různá témata, které jsou nepravdivé a krátké uvedení na pravou míru.

Na tématiku voleb, konkrétně na mýty o obou prezidentských kandidátech se nyní zaměřil server PoPravdě.cz. Zde je ve zkratce popsána poplašná zpráva a následuje i vysvětlení s doložením zdrojů. Níže uvádím i konkrétní odkazy.

Abychom byli konkrétní, přišly mi e-maily, ve kterých se uvádí, že když bude prezidentem pan Drahoš, pustí k nám všechny migranty a budou u nás dále zabíjet zvířata, jako to již skupina arabských uprchlíků udělala na Dačicku.

Takováto informace je již víceúrovňová – skládá se z několika na sebe navazujících tvrzení, které je třeba prověřit. Rozeberu ji tedy po částech.

1) Stalo se tedy opravdu to, že by kolem 90 arabských uprchlíků jednomu zemědělci podřezalo jeho zvířata? Odpověď najdete zde a zde.

2) Chce pan Drahoš v případě zvolení k nám pozvat zlé migranty, kteří budou „šukat kozy, vraždit zvířata, znásilňovat naše dcery a vezmou nám naši zem?“ (bohužel i takovéto výrazy se najdou ve zmíněných poplašných zprávách). Co ve skutečnosti o migrantech pan Drahoš řekl? Vysvětlení najdte zde. Někteří uvádějí, že pan Drahoš podepsal jakousi listinu, kde schvaluje příchod tisíců migrantů. Doporučuji si přečíst, co vlastně podepsal. Krátké vysvětlení zde a celý text pak zde.

3) Může prezident vůbec rozhodnout o počtu či způsobu přijetí migrantů? Odpověď zde.

 

Připojuji také odkaz na článek, který mne zaujal. Je to článek člověka, který se snaží myslet kriticky a dohledávat si informace. Uvádí zde mnoho příkladů z posledních dní týkající se pomluv kolem prezidentské volby. Takovýmto způsobem bychom měli na informace nahlížet. Nejde mi teď o to, že z článku je jasné, koho daný člověk preferuje, ale spíše o to, jak přemýšlí.

A jedno doporučení na závěr. Výše jsem popisovala, jak se zorientovat v psaném textu na internetu. Ale v dnešní době zapomínáme na jednu podstatnou věc a to osobní kontakt a vlastní zkušenost. To byl asi hlavní důvod, proč jsem se vypravila na debatu s panem Drahošem v Plzni. Chtěla jsem zjistit, jak se chová „na živo“. Jaký to je člověk, jak mluví bez přípravy. Hodinu jsem poslouchala diskusi, vznesla vlastní dotaz, poté čekala ve frontě, abych s ním mohla alespoň chviličku promluvit z očí do očí a udělala jsem si o něm VLASTNÍ názor. Rozhodla jsem se, že ho v druhém kole prezidentské volby volit budu. Pokud jste jiného názoru, samozřejmě to respektuji. Nerada bych, aby tento článek byl chápán, jako nějaká propagace pana Drahoše, nebo negace pana Zemana. Pouze bych si přála, abychom vedli diskuse na úrovni, zamýšleli se nad tím, co čteme a slyšíme. Proto mluvme s lidmi, kteří opravdu jsou odborníky ve svém oboru, mluvme s přáteli, kteří něco zažili, povídejme si s lidmi v autobuse, nechme hovořit moudřejší a dejme prostor i dětem, aby vyjádřily svůj názor bez toho, abychom je opravovali.

Zkrátka mluvme spolu, naslouchejme si, neodsuzujme, zjišťujme, mysleme, buďme aktivní a nelžeme si!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Malý matematický testík :-) *

Navigovat v příspěvcích