O všem Vítejte na stránkách o všem možném :-)

Co mi pomohlo, aneb rady a tipy – Výbavička I.

Většina těhotných žen si dříve nebo později položí následující otázky:

  • Kdy začít s pořizováním výbavičky?
  • Co všechno, je před porodem nutné koupit? Nevím, co je opravdu potřebné a co zbytečné.
  • Nové, nebo použité?
  • Kde ideálně věci pořídit?
  • Je toho strašně moc, jak se v tom všem mám zorientovat?

Každá si na ně odpoví trochu jinak. Pokusím se však nastínit, jak se s těmito otázkami poprat a k čemu jsem dospěla já. V druhém článku pak vyjmenuji konkrétní příklady věcí, které jsou nezbytné a v jakém množství. Ve třetím příspěvku se pak budu věnovat výbavě do porodnice.

Kdy začít s pořizováním výbavy?

Myslím, že heslo: „Čím dříve, tím lépe.“ Zde úplně neplatí. Jsou ženy, které mají první kousky oblečků ještě dříve, než otěhotní, což mi upřímně připadá přehnané, ale pokud to tak někdo cítí jako správné… Nejspíš neexistuje ten správný čas, kdy začít nakupovat. Sama jsem dospěla k tomu, že nemá smysl něco uspěchat. Protože se mi ve více směrech stalo, že jsem něco pořídila dřív, než jsem si zjistila dostatek informací a to jen proto, že se jednalo o výhodnou nabídku a tak doma mám věci, které jsme nikdy nepoužili. Obecně bych doporučila začít postupně s nákupy od druhého trimestru, kdy je přecejen větší pravděpodobnost, že těhotenství již nebude přerušeno.

Oblečení je dobré nakupovat ve slevách a klidně třeba měsíc až dva před termínem porodu. Věřte, že v průběhu těhotenství se Vám sejde mnoho věcí od příbuzných a známých. Tak to s nákupy v první polovině těhotenství není třeba přehánět, ať toho nemáte zbytečně moc. Větší věci, jako například kočárek, nebo autosedačka je vhodné začít vybírat s dostatečným předstihem. Vězte, že s největší pravděpodobností nekoupíte kočárek v prvním ani druhém obchodě, který navštívíte a nejspíše budete pár týdnů nad konkrétním typem přemýšlet. U některých kočárků jsou dodací lhůty v týdnech, nebo i měsících. Nenechávejte tak vůz pro prcka na poslední chvíli.

 

Co všechno, je před porodem nutné koupit? Nevím, co je opravdu potřebné a co zbytečné.

To je otázka za velké peníze. Opravdu. Za výbavičku totiž můžete dát deset tisíc, ale klidně i sto tisíc korun. Nevěříte?

Tak jen sečteme pár běžně kupovaných věcí za zcela průměrné ceny a uvidíme…

Kočárek (10.000Kč), autosedačka (3000Kč), postýlka s matrací peřinkou a dvoje povlečení (2000+800+500+1000=4300Kč), monitor dechu (2000Kč), chůvička (1000Kč), oblečení na první měsíc až dva (dejme tomu nějaká bodýčka 500, tepláčky a dupačky 500, mikina 400, pyžamka 300, ponožky, rukavičky, čepička dohromady také cca 500, celkem tak 2500-3000Kč a to nekupujeme vše zcela nové a značkové a nepřeháníme to s množstvím). Jenom s těmito věcmi jsme se dostali na částku pohybující se kolem 23 tisíc a to nemáme plenky, deku, fusak do zimy, ručník, kosmetiku, vaničku nebo kyblík na koupání, šátek na nošení dítěte, hračky, lahvičky, lehátko a mnoho dalších věcí, které jen je možné pořídit. A to jsem se držela při zemi. Kočárek také můžete pořídit za 30.000Kč, autosedačku za 9.000Kč, kolébku za 12.000Kč, postýlku za 15.000Kč, do značkového oblečení na první dva měsíce dát 10.000Kč a už máte pryč 76.000Kč a pořád Vám chybí spousta věcí!

Doporučuji se tak pořádně zamyslet nad tím, zda tu či onu věc budeme opravdu potřebovat a co je pro Vás při vybírání důležité (značka, cena, kvalita, design…?). Každý to samozřejmě vnímá jinak. Zjistěte si informace od známých, rodiny, z internetu a pak sami zvažte, jestli jste si jistí, že je to nutnost. Nutné věci kupte. Ty, u kterých nevíte, zda je budete či nebudete potřebovat si jen vyberte, ale nekupujte (v dnešní době je snadné kliknout na internetu a do dvou dní máte výrobek doma) a ty, které považujete za zbytečné, tak nekupujte vůbec.

Konkrétní položky, které považuji za nezbytné a které osobně doporučuji shrnu v následujícím článku.

Nové nebo použité?

Pouhým součtem výše uvedených částek jsem Vás možná trochu vyděsila a říkáte si, že přece nemusíte mít vše nové. A máte pravdu. Zvláště, co se týče oblečení, dá se koupit krásné věci z druhé ruky za opravdu malé částky. Novorozeně totiž oblečení ještě nedokáže moc ničit, proto při dobré péči jsou věci i po dvou dětech pořád hezké, ale za třetinové ceny.

Naopak je dobré investovat do nových věcí, jako je například monitor dechu, který je přesně kalibrovaný a pokud jej koupíte po někom, nemusí už fungovat tak, jak by měl. Pokud víte, že chcete mít více dětí, vyplatí se zainvestovat i do věcí, jako je kočárek či autosedačka, aby Vám vydržely pro všechny budoucí ratolesti. Koupíte-li totiž kočárek po dvou dětech, je pravděpodobné, že další dvě děti už odvozit nemusí.

Mnoho věcí pravděpodobně také dostanete darem, nebo Vám je někdo blízký může zapůjčit. Poptejte se ve svém okolí. Je pravděpodobné, že někdo z rodiny, kamarádu či sousedů má na půdě starou postýlku, vaničku, nebo cokoli jiného, co by se Vám mohlo hodit.  Tím samozřejmě ušetříte také velkou částku.

Kde ideálně věci pořídit?

Všude. A tím myslím opravdu všude. Na internetových obchodech, v kamenných obchodech, od sousedů, přátel, rodiny, v mateřských centrech, internetových i kamenných bazárcích, vyrobit doma… Pokud máte představu, že půjdete do jednoho obchodu a tam koupíte vše, tak věřte, že to tak určitě nedopadne. Protože se Vám nebude všechno líbit. Protože budou mít některé věci drahé. Protože možná nebudete chtít všechno nové. Protože prostě a jednoduše na jednom místě nikdy nebude vše, co si přejete.

Je toho strašně moc, jak se v tom všem mám zorientovat?

Zdá se Vám, že nevíte co všechno pořídit? Počkejte, až se pro něco rozhodnete a zjistíte, že každá oblast je ještě složitější, než se zdála. Tak například pleny. Konečně se rozhodnete, že nakoupíte látkové. Pak ale zjistíte, že jsou čtvercové, vícevrstvé, kalhotkové, AIO, SIO, chobotky, že na ně musí být svrchňáky a ty jsou PUL, flísové svrchňáky, nebo vlněné svrchňáky. Dozvíte se, že se používají separační pleny. Každý typ plen se udržuje jinak. Budete řešit, jak pleny prát, skladovat, jakou koupit značku, v jakém množství, že existuje více velikostí plen. Některé plenky jsou savější, jiné rychle schnou… A takhle bych mohla jen o plenách psát třeba deset stran a stejně bych nesdělila vše.

Takže, jak to všechno zvládnout a nezbláznit se? Ptejte se! Všude a všech. V práci, doma, sousedů, kamarádů, hledejte na internetu. Existují různé stránky, které porovnávají určité typy výrobků. Časopisy, které se zaměřují na testy kvality. Hledejte recenze na internetu. Zkoumejte určitě více zdrojů. Protože fakt, že něco vyhovuje Máně z vedlejšího vchodu neznamená, že to bude vyhovovat Vám. A pozor. To, že si myslíte, že Vám něco bude vyhovovat taky nezaručuje, že tomu tak bude!

 

Věřím, že Vás alespoň trochu přiměl tento článek přemýšlet. V druhém článku o výbavičce budu už konkrétnější a ti z Vás, kterým se přemýšlet moc nechce, nebo prostě nemáte čas a chuť informace shánět a raději si necháte poradit, jej budou moci použít, jako návrh na nákupní seznam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Malý matematický testík :-) *

Navigovat v příspěvcích