O všem Vítejte na stránkách o všem možném :-)

Kolik stojí domácí mazlíček?

Počítali jste někdy, kolik Vás stojí domácí mazlíček?

Na serveru novinky.cz jsem narazila na článek s názvem Psům a kočkám nastaly zlé časy, lidé šetří a zbavují se jich a začala jsem přemýšlet..

Když si lidé pořizují zvířata, měli by přemýšlet nejen nad tím, co všechno jim zvířátko může dát, ale i nad tím, co mu budou muset poskytnout oni. Každé zvíře je jiné a tak není divu, že potřebuje i jinou péči. Takového hada nakrmíte jednou či dvakrát za měsíc, vyčistíte terárko a je to. Ale pes nebo kočka holt té pozornosti potřebují více.  Zamyšlení nad tímto smutným článkem mne přivedlo k tomu, abych spočítala, co mě vlastně můj čtyřnohý miláček stojí. Co tedy musím (nebo spíše chci) věnovat pejskovi já?

Začněme u těch materiálních věcí:

Pejska samozřejmě musím nakrmit. Každý den dostává granulky speciálně určené jeho velikosti a věku, konkrétně Royal Canin X-SMALL MATURE. Kupujeme 3kg balení za 429 Kč, které vydrží zhruba 3 měsíce. Dále ke granulím sní každý den jednu Pedigree kapsičku, která v průměru stojí 8 Kč. Jednou za rok chodíme na injekci, která stojí cca 800 Kč, a pravidelně dáváme odčervovací tablety, které nás ročně přijdou na cca 250 Kč. Občas miláčkovi koupíme nějakou tu psí pochoutku, za dobrůtky utratíme asi 300 Kč. Potom nesmíme zapomenout na nepravidelné výdaje, jako vodítko, obojek, misky, pelíšky a oblečky, které jednou za čas doslouží a je potřeba dokoupit nové. Tyto výdaje se pohybují okolo 600 Kč. Samozřejmě je nutné taky za psa uhradit poplatek obci, který se postupně během jeho života zvyšuje, řekněme 800 Kč ročně. Stejně jako u lidí, je také potřeba počítat s nenadálými výdaji, když by pejsek onemocněl. Náš Bertík je už dědeček a tak mu kupujeme vitamíny na klouby, ty nás přijdou asi na 600 Kč.

Toto však není zdaleka vše, co bychom měli čtyřnohému prckovi dát. Jsou zde i nemateriální povinnosti:

Každý den je potřeba pejska vyvenčit nejen tak, aby pouze vykonal fyziologickou potřebu, ale i tak, aby pro něj procházka byla i jinak užitečná. Psi, stejně jako lidi potřebují vydat ze sebe energii a zábavu. Každý tvor má jinou potřebu, co se pohybu týče, ale určitě bychom se měli snažit vyjít našim miláčkům vstříc. My tedy chodíme každý den na 3 až 5 procházek. Různě dlouhých a to dle času a počasí. Snažíme se být venku alespoň 45 minut denně. Potom se pejskovi věnujeme doma, byť už jen tím, že nám leží na klíně, nebo oblíbenou hrou s balonkem. Naprosté minimum času, které mu za den věnujeme, je jedna hodina, ale většinou to bývá mnohonásobně více. No a samozřejmě nejde zapomenout na to, že byl taky kdysi malý a bylo třeba mít hodně pevné nervy při základním výcviku.

Tak tedy souhrnem, co mě stojí můj pes?

Očkování a odčervení

cca 1050 Kč/rok

87 Kč/měsíc

3 Kč/den

Pamlsky a odměny

cca 300 Kč/rok

25 Kč/měsíc

80 haléřů/den

Vodítka, pelíšky atd.

cca 600 Kč/rok

50 Kč/měsíc

1,60 Kč/den

Poplatek obci

cca 800 Kč/rok

66 Kč/měsíc

2,2 Kč/den

Vitamíny

cca 600 Kč/rok

50 Kč/měsíc

1,60 Kč/den

Granule a kapsičky

cca 4600 Kč/rok

385 Kč/měsíc

12,70 Kč/den

 

A celkem?

Zhruba 8 tisíc korun ročně, tedy asi 22 Kč za den.

Zdá se Vám to hodně? Myslím si, že pejskovi dopřávám to nejlepší, co můžu. Ano, mohl by žrát granule za třetinovou cenu, nemusel by mít pelech v každé místnosti a vymoženosti jako tašku na kolo. Taky jde psa přihlásit na například babičku žijící v domě na malé obci a poplatek bude rázem desetinový. A ano, nemusela bych mu dávat vitamíny.. A stejně to dělám. Proč? Protože je to člen rodiny, můj přítel a dítě v jednom. Myslete si o mně, co chcete, ale je to tak :-)

A upřímně, než si pořídíte nějaké zvíře, rozmyslete si, jestli na to máte nejen peníze, ale čas, chuť, nervy a dost lásky. Pes vám totiž toho dá mnohem víc, než vy kdy můžete dát jemu.

 

1. komentář pro “Kolik stojí domácí mazlíček?

  1. Zuzka on 21.1.2013 at 14.25 napsáno:

    Plně souhlasím, mamčin pejsánek taky hodně stojí…a ne jenom peněz… Granule se kupují na veterině, se psem se jezdí k veterináři na kliniku do města – žádný „obecní“ veterinář na psa ještě nesáhl :-)
    a pes vyžaduje pozornost snad každou minutu…je rozmazlenější než kde jaké dítě, on vlastně je dítě, matčino páté :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Malý matematický testík :-) *

Navigovat v příspěvcích