O všem Vítejte na stránkách o všem možném :-)

Kde koupit čerstvou a kvalitní rybu? V Sázavě na rybí farmě u Kokorů!

Tak Vám nevím, ale občas zapomínám na to, že některé informace, které máte a považujete je za samozřejmé, můžou být pro ostatní více než cenné. Před pár dny jsem jela tramvají a zaslechla jsem rozhovor dvou dam o tom, jak je těžké „sehnat pořádného kapra“. Dámy nechtěly kapra zmraženého, ani „nějakého chudáčka, co je již týden vystresovaný v kádi“ a nevěděly, kde přijít k čerstvé a zdravé rybě. „To já takový problém nemám“, řekla jsem si. A rozhodla jsem se, že se tedy o tuto cennou informaci podělím s Vámi.

Již mnoho let (už ani nevím kolik) jezdíme nejen pro vánočního kapra, ale i během celého roku pro ryby do Sázavy ke Kokorům. Sázava je vesnička nedaleko od Lanškrouna a když řádně „šlápnu do pedálů“ od maminky ke Kokorům je to slabých 20 minut na kole.

Kokorovi nejsou jen tak ledajací rybáři či podnikatelé, kteří se snaží na rybách zbohatnout. Jsou to milí lidé, kteří mají lásku k rybám (kaktusům a celkově k přírodě) snad i v genech. U rybníčků nejčastěji najdete pana Jiřího s tatínkem Otmarem, ale historie jejich vášní sahá o nějakou tu generaci dále. A čím že je to místo tak zvláštní? Již při vstupu na oplocený pozemek s rybníčky, malou chatkou a loukou, kde můžete pozorovat daňky na vás „cosi dýchne“. Jen těžce se to popisuje.. Prostě se to musí zažít! Vždy, když přijdeme, pokochám se rybníčky, hemžením různých rybiček, ať už těch, které skončí někomu na talíři, nebo těch okrasných, a pomalu zamířím do  malé chatičky s kamínky, u kterých se v předvánočním čase vždy ráda ohřeji. Mladý pan Kokora zjišťuje, jaké že to bude naše přání. Vyloví rybku a pokud se mi nelíbí (chtěla bych větší či menší, nebo takovou, která více mrská ploutví), pan Jiří trpělivě vyloví druhou či třetí, dokud si nevyberu tu pravou. Potom mi vždy dle přání s velkou zručností rybu očistí a vykuchá. Mezitím pantáta ryby váží a počítá, „kolik že to bude mladou paní dnes stát“. A nebyli by to Kokorovi, kdyby nedošlo na nějakou historku z jejich zajímavého života. Ať už o rybách, kaktusech, vaření či vzpomínání na společné známé, kteří již nejsou mezi námi. Každopádně vždy odtud odcházím s krásným pocitem nejen z dobrého nákupu (co si budeme povídat, kde dnes seženete rybu čerstvou, zdravou a ještě vám ji očistí a vykuchají a k tomu všemu jsou ochotní a milí?), ale i s nadějí, že dobří lidé, kteří se snaží pro tu naši přírodu něco udělat a neženou se jenom za penězi, tu stále jsou a povedou další generace k tomu, aby šly v jejich šlépějích. Někdo si může říct, že jsem blázen, jezdit kvůli rybám skoro 100 kilometrů, ale věřte mi, stojí to za to!

Pokud Vás láká představa návštěvy této rybí farmy, určitě se podívejte na jejich webové stránky. Přeji krásný zážitek a ještě lepší rybí chuť, která se nedá s rybami ze supermarketu vůbec srovnávat!

 

2. komentář pro “Kde koupit čerstvou a kvalitní rybu? V Sázavě na rybí farmě u Kokorů!

  1. Dáša on 17.1.2013 at 22.38 napsáno:

    Ahoj Jitko, až pojedeš pro kapříka, tak mysli na Dášu. Moc pěkný článek, až mám na rybu chuť.
    Zdraví Dáša

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Malý matematický testík :-) *

Navigovat v příspěvcích